stu 25th, 2022
Mjesec studeni obilježava se kao Mjesec borbe protiv raka prostate – „Movember“ ili „Brkati novembar“. Svrha obilježavanja je podići svijest javnosti o raku prostate koji je u Hrvatskoj po učestalosti drugi najčešći rak u muškoj populaciji. Tijekom studenoga muškarci se potiču na puštanje brkova kako bi ukazali na probleme muškog zdravlja, ali i potaknuli na …
Nastavi čitati “Studeni – mjesec muškog zdravlja”
PROČITAJTE VIŠEstu 4th, 2022
Napipati čvorić u dojci izaziva zabrinutost svake žene. Prva pomisao je kako to može biti rak dojke. Međutim, sa zaključcima ne treba žuriti. Svaki čvorić na dojci treba pregledati liječnik, po mogućnosti radiolog, učiniti ultrazvuk dojki i/ili mamografiju. Kada se napipa čvor na dojci, obavezno se treba javiti liječniku koji će obaviti pregled. Pregled se …
Nastavi čitati “Čvorići u dojci”
PROČITAJTE VIŠElis 14th, 2022
Iako većina karcinoma pluća ne uzrokuje nikakve simptome sve dok ne dođe do širenja, ipak je moguće uočiti simptome i to u ranom stadiju bolesti. Ukoliko se liječniku prijave prvi simptomi, moguće je dijagnosticirati ovu vrstu raka u ranoj fazi kada je i mogućnost liječenja učinkovitija. Najčešći simptomi ove bolesti su: – Kašalj koji ne …
PROČITAJTE VIŠElis 4th, 2022
Pod pojmom mastopatija žene često smatraju da je riječ o povećanoj količini masnog tkiva (masno promijenjene dojke). No, mastopatija je dobroćudna promjena u dojkama i smatra se najčešćim promjenama u dojkama dobroćudne naravi. Obuhvaća široku skupinu promjena u dojkama – ovaj naziv za liječnike objašnjava skup različitih poremećaja koji su najčešće u žene praćeni bolnim, …
PROČITAJTE VIŠEruj 23rd, 2022
Ne! Prvi opisi karcinoma u ljudi pronađeni su u staroegipatskim zapisima. Većina se odnosi na karcinom dojke, usnice i jezika – one koji se mogu lako vidjeti ili osjetiti. Hipokrat (460.-370. prije naše ere) je prvi upotrijebio naziv carcinos ili carcinoma, kojim se najbolje opisuje njegovo prstoliko širenje u tijelu. Rimski liječnik Celsus (28. – 50. …
Nastavi čitati “Da li je rak bolest samo modernog doba?”
PROČITAJTE VIŠEruj 16th, 2022
Svakodnevno, u našem organizmu nastane određen broj “promijenjenih” stanica , uslijed oštećenja na nivou genetičkog materijala. Ove stanice bivaju uklonjene posredstvom imunološkog odgovora. Dokaz o tome kolika je uloga imunološkog odgovora u borbi protiv malignih bolesti vidi se u više primjera: Kod osoba sa transplantiranim organima koji su na imunosupresivnoj terapiji, postoji povećan rizik za …
Nastavi čitati “Imunološki sustav štiti organizam i od raka!”
PROČITAJTE VIŠEruj 5th, 2022
Prema istraživanjima, 80-85% čvorova u dojkama su benignog ili dobroćudnog karaktera, posebno ako su žene mlađe od 40 godina. Navest ću nekoliko osnovnih razlika između benignih, dobroćudnih čvorova i kancerogenih ili zloćudnih. Čvorići u dojci mogu biti tvrdi i nepokretni ili mekani, puni tekućine. Mekan i tekućinast čvor je puno rjeđe kancerogen od tvrdog i …
Nastavi čitati “Napipati čvorić u dojci izaziva zabrinutost svake žene”
PROČITAJTE VIŠEkol 25th, 2022
Do veličine tumora od 0,2-2 mm tumor se može opskrbljivati hranjivim tvarima i kisikom iz okoline putem difuzije. Ako ne dođe do stvaranja vlastitih krvnih žila /angiogeneze/, tumor prestaje rasti i ostaje u „mirujućem“ stanju. U toj fazi je dioba stanica uravnotežena sa odumiranjem tumorskih stanica . Tumorska angiogeneza je proces stvaranja vlastitog sustava krvnih …
Nastavi čitati “Da bi mogao rasti tumoru je potrebna i adekvatna prehrana”
PROČITAJTE VIŠEkol 19th, 2022
Scintigrafija se primjenjuje u dijagnostici, ali dijelom i u liječenju tumora. Temelji se na funkcionalnoj sposobnosti nekog tkiva ili stanica da akumuliraju određeni radiofarmak. Radiofarmak je spoj radioaktivnog izotopa nekog elementa i njime obilježenog nosača. Scintigrafske metode u onkologiji dijele se u dvije skupine:prvu skupinu čine dijagnostički postupci i u nju se ubrajaju scintigrafija skeleta, …
Nastavi čitati “Nuklearnomedicinska dijagnostika (scintigrafija)”
PROČITAJTE VIŠEkol 8th, 2022
Razvoj tumora je popraćen lučenjem tumorskih markera. Tumorski markeri su molekule koje se u većim koncentracijama, nego što je normalno, pojavljuju u krvi, mokraći i/ili tkivu bolesnika s određenim vrstama raka. Tumorski markeri su proizvodi samog raka ili imunog sustava kao odgovora na prisutnost raka ili nekog dobroćudnog stanja. Njihovo je mjerenje i identifikacija korisno …
Nastavi čitati “Tumorski markeri”
PROČITAJTE VIŠE